26
Kas'13

Dört Yıllık Lisans Eğitimim, Üniversitem ve Ben (Benim Köşem, Genel)

mezunBen

Başlamak Bitirmenin Yarısıydı; Şimdi bitti. Yenileri başlıyor… Fakat eğitim hayatının defterini dürmek yok! Çalışmak, öğrenmek her zaman…

 

Bu yazıya devam etmeden önce, şimdiye kadarki üniversite hayatımda bana bir şeyler öğretmek için çabalamış tüm hocalarıma ve diğer herkese minnettar olduğumu belirtmeliyim. Özellikle üniversite hayatım boyunca hayata ve mesleğime dair çok şey öğrendim. Her zaman yaptığım gibi bildiklerimi başkalarına aktarmaya çalıştım. Hep söylerim; “Pekiştirmek için en iyi yol başkalarına öğretmektir.”.

 

İki yıl önce yazdığım gibi bu yazıyı da ileride okuyup, bu zamanlarda neler hissettiğimi ve neler yaşadığımı daha iyi hatırlamak ve gülümsemek için yazıyorum. Hikaye gibi yazmayıp, yine maddeleme yöntemini kullanacağım:) İyi okumalar(Bana ve herkese).

 

– Sınav sonucu geldi, Edirne’ye gidildi kayıt için. Heyecanlı olduğum kadar şaşkındım, mutluydum ve bir sürü duyguyu bir arada yaşıyordum.

– Kısa süre sonra okul başladığında ilk defa ailemden bu kadar uzaktım. İlk dersime beni uğurlayıp gittiler. Yeni bir hayata ilk adımlarımı atmıştım. Kim bilir önümde ne yaşantılar vardı.

– Başka bir şehir, bambaşka bir ortam, sudan çıkmış balık gibi başladım üniversiteye. Zordu başta, yaşanmaya değer ve tarif edilemeyecek kadar güzel geçti.

– Beklentilerini düşük tutanlara yeterde artardı Edirne. Bursa’dan gelen ben için alışması zor olsa da Edirne yolu hiçbir zaman çekilmez olmadı.

– Çok değerli arkadaşlarım, dostlarım, hocalarım oldu.

– Nilüfer otobüslerinde geçti epey zamanım. Sıkıcı değil, rölantide bir mutluluk ve ruh hali içinde geçti yolculuklarım bazı istisnalar hariç.

– Yurtta kalamadım hiç. Yedeklere düşmüştüm, bekleyemedim kira tuttum kısa sürede. Dört yıl boyunca da hep kiralık dairelerde kaldık. Güzeldi kesinlikle. Rahattı…

– İlk dönemin birazında tek birazında Kaan’la, diğer dönemde de Şakir ile ev arkadaşıydım. İkinci yıl sevgili dostum Halil, üç ve dördüncü yıllarımda ise Halil ve lisedeki en yakın arkadaşım, dostum Doğan ile birlikte üç kişi kaldık. Şakir daha ilk seneden Marmara’ya kapağı atmıştı:)

– İlk sene haricinde hep iyi çalıştım. Sevdim mesleğimi. Severek çalışmanın mutluluk verici olduğunu öğrendim. Yazılım mühendisliğini sevdiren hocalarımın bendeki yeri ayrıdır.  Özellikle Yrd.Doç.Dr. Aydın Carus, Doç.Dr. Yılmaz Kılıçaslan, Yrd.Doç.Dr. Tolga Sakallı, Yrd.Doç.Dr. Deniz Taşkın ve Arş.Gör. Emir Öztürk  hocalarımın:)

– Bir yandan mesleğimi en iyi şekilde yapmaya çalışırken bir yandan da hayatımı tam da istediğim gibi, her dakika ne istediysem onu yaparak yaşadım. İllaki istisnalar olmuştur. Bu konuda çok şanslı olduğumu düşünüyorum.

– Kendi gelişimimi çok aksattığım zamanlar da oldu fakat hiç ipleri koparmadım.

– Okuldan otogara giden o yolda yürümekten çoğu kişi yakınırken ben hep zevk aldım. Karanlık, arkadaşlarla yürüyüş ve sohbet…

– Karanlık demişken, ikinci öğretim olmak paha biçilemez. O yüzden imkanınız varsa harç parası çok diye ikinci öğretimi ikinci plana atmayın:)

– Bir evimiz yoktu. Tuncay,Barış,Furkan,Latif dörtlüsünün de , Aybars’ın da, Ali,Enes,Engin,Cumhur dörtlüsünün de(laf yanlış yere gitmiyor merak etmeyin:))  evini kendi evim gibi saydım.

– Her yaz tatili başlamadan üniversite arkadaşlarımla organizasyon şirketlerinin düzenlediği tatillere gittik. Alanya ve Kemer’e giden uzun otobüs yolculukları bile çok güzeldi. Son sene oldukça kalabalık katıldığımız Magic Break’in aracılık ettiği tatil ise unutulmazlarımdandır.

– Burs aldığım yerde yaptığım zorunlu her yaz bir aylık çalışmalarım ve severek yaptığım yazılım stajlarım oldu.

– Bir güzelle yollarımız tekrar kesişti:)

– Balo ve mezuniyet törenleri güzel hatıralarım arasında yerlerini aldı.

– Çok anılar biriktirdim. Yaşamaya doyamadığım zamanlar yaşadım. Üniversite hayatı iki kelime, anlamı ise sayısız bende. Herkesin böyle güzel zamanlar geçirmesini temenni ederim.

 

Sağlıcakla kalalım…

Yeni makaleleri E-Mail ile takip edin!