28
Ara'10

PHP’ye Giriş (Php)

Bu kategori başlığı altında adım adım php ile ilgili öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım.

 

Php, web sitelerimizi işlevsel hale getirmemizi ve kontrol etmemizi sağlayan bir programlama dilidir.Bir tema tasarladığımızda temayı direk kullanamıyoruz.Temada yan sayfaları,ana sayfayı tasarlarız.Bundan sonra her yazımızın ayrı ayrı yan sayfada açılması için bir sayfa iskeleti oluşturmak oldukça zaman kaybı ve gereksiz işlem demektir.Bu ve bunun gibi sitemizi işlevsel hale getiren konularda php bize yardımcı oluyor. Ayrıca php sayesinde veritabanımız ile bağlantıya geçebiliyoruz.

 

Aslında bizim için tüm bu işlemleri wordpress ve joomla gibi dünyada en çok kullanılan yönetim panalleri halledebiliyor.Bu sefer de temayı wordpress’e uyarlamak için biraz php kodu bilmek gerekiyor.

 

Site için yapacaklarınıza bir sınır koymamak ve yaptığınız herşeyin ne anlama geldiğinin farkında olmak için php öğrenmek gerekiyor.

Php kodlarını nereye yazıp nasıl çalıştıracağımızdan da bahsettikten sonra yazıyı sonlandıralım.

Php nin en güzel yanlarından biri de herhangi bir not defterine kodları yazıp uzantısını .php olarak kaydettikten sonra internet tarayıcısında hemen test edebiliyor olamamızdır.

 

Kodları yazmak için tavsiye edebileceğim programlar;

 

Adobe Dream Weaver CS5

 

Notepad++ download

 

CrimsonEditor download

 

Kodları denemek için wampserver kurulu olmalıdır.(yada başka localhostlar olabilir.)

Wampserver download

 

Yüklemeyi yapıp kurulumu tamaladıktan sonra C:\wamp\www içerisine örneklerinizi kaydedeceğiniz, dosyalar diye bir klasör oluşturun.

Metin editörünü açıp içine

<?php phpinfo(); ?>

yazdıktan sonra dosyayı phpinfo.php olarak dosyaya kaydedin ve kapatın.

İnternet tarayıcınızı açıp http://localhost/dosyalar/phpinfo.php yazarak ayarları kontrol edebilirsiniz.PHP core seçeneğindeki display errors ayarının açık olduğundan emin olun.
İyi çalışmalar…

Yeni makaleleri E-Mail ile takip edin!